Vitamin ve mineral kaynağı hindi eti

HİNDİ ETİ VİTAMİN VE MİNERAL KAYNAĞIDIR

Menülerinize haftalık olarak hindi eti ekleyerek değişiklik yaptığınızda daha sağlıklı ve dengeli bir beslenme tarzına sahip olmanıza ve sürdürmenize yardımcı olur.

Hindi göğüs eti doğal olarak düşük yağlı bir ettir, aynı zamanda doymuş yağ (kalp krizi riskini artıran yağ tipi) içeriği de oldukça düşüktür. Hindi eti, ayrıca B6 vitamini, niasin, selenyum, fosfor gibi önemli besin değerleri için çok iyi bir kaynaktır.

VİTAMİN VE MİNERALLER HAKKINDA DAHA FAZLASI

NİASİN: B vitamini çeşidi olan niasin vücudun enerji üretiminde önemlidir; karbonhidrat, yağ ve proteinlerin enerjiye dönüşmesinde rol oynar. Kolesterolü düşürücü etkisi vardır. Sağlıklı bir sinir sistemi ve kan dolaşımı için gerekli olduğu aynı zamanda zihni güçlendiren etkisi bulunduğu tespit edilmiştir. Deri sağlığı açısından önemlidir. Zihni güçlendirici etkisi nedeniyle düzenli beslenme ile alınması alzheimer riskini azaltır.

Sadece 100gr pişmiş hindi göğüs eti yemek tavsiye edilen günlük niasin ihtiyacının yarısını karşılar.


SELENYUM: Vücut için hayati bir antioksidandır. Bağışıklık sistemini güçlendirir, korur ve bazı tip tümörlerin oluşumuna karşı koruyucu görev yapar. Oluşumunu tamamlamış tümörlerle de mücadele eder. Tiroid bezinin iyi çalışmasını sağlar. Ayrıca saç ve tırnakların sağlıklı olmasına yardımcı olur.

100gr hindi eti tavsiye edilen günlük selenyum ihtiyacının 1/5’ini karşılar.

FOSFOR: Fosfor vücudumuz için zorunlu minerallerden biridir ve vücutta en çok bulunan minerallerin kalsiyumdan sonra ikincisidir. Fosfor kemik ve dişlerin oluşumunda büyük rol oynar. Doku tamirinde, büyüme için gerekli olan proteinin sentezinde, karbonhidrat ve yağların vücut tarafından kullanılmasında etkisi vardır.

100gr hindi eti tavsiye edilen günlük fosfor ihtiyacının 1/3’ünü karşılar.

B6 VİTAMİNİ: Protein ve kırmızı kan hücrelerinin metabolize edilmesine yardımcı olur, bağışıklık sistemini güçlendirir, kan şekeri seviyesini dengeler ve cildi gençleştirir.

100gr pişmiş hindi göğüs eti günlük tavsiye edilen B6 vitamini miktarının ¼’ünden fazlasını karşılar.